🇺🇸 USA i Karaiby 2024 – Dzień 13 – Kennedy Space Center 🚙🌕🌓

Na dziś zaplanowana wycieczka. Zgodnie z tym co pisałem wczoraj, w jedną stronę mamy 350km i jakieś 3,2h jazdy. Szybko jemy o 7mej śniadanie i ruszamy w drogę. Ruch nie jest duży bo i poranek a dodatkowo narodowe święto 4 lipca. Jedziemy więc płynnie a dodatkowo zmieniamy się co jakiś czas bo droga prosta i monotonna co sprzyja zmęczeniu.

Jak widzicie na poniższej mapie jedziemy na przylądek Canaveral leżący nad Pacyfikiem na wysokości Orleanu.

Będziemy tam zwiedzać KSC czyli Kennedy Space Center. Kennedy Space Center (KSC) to amerykański kosmodrom i centrum badawczo-rozwojowe należące do NASA, położone na wschodnim wybrzeżu Florydy. Jest jednym z najważniejszych ośrodków związanych z eksploracją kosmosu na świecie. Od momentu powstania w 1962 roku, KSC było miejscem startu wielu historycznych misji, w tym lądowania człowieka na Księżycu w ramach programu Apollo. Niestety na dzisiejszy dzień żaden start rakiety nie jest zaplanowany. Dojeżdżamy na parking i idziemy do wejścia Kennedy Visitor Center (KVC). Bilety kupiliśmy wczoraj online.

Postanowiliśmy zwiedzanie zacząć od wycieczki autobusem, który przejedzie obok budynków technicznych i dowiezie nas do muzeum programu Apollo. To kilkukilometrowa trasa a autobusy odjeżdżają co kilka minut. Największa i najbardziej spektakularna budowla jaką widzimy z autobusu jest VAB czyli Vehicle Assembly Building. VAB to monumentalna hala montażowa. Jest jednym z największych budynków na świecie pod względem objętości i pełni kluczową rolę w amerykańskich programach kosmicznych. VAB został zbudowany w latach 60. XX wieku, aby wspierać program Apollo, a później programy Space Shuttle i Artemis.

VAB ma wysokość 160 metrów, szerokość 158 metrów i głębokość 218 metrów. Jego całkowita objętość wynosi około 3,6 miliona metrów sześciennych, co czyni go jednym z największych budynków na świecie pod względem objętości. VAB został zaprojektowany do montażu pionowego rakiet wielostopniowych. Rakiety, takie jak Saturn V używana w programie Apollo, były montowane i testowane wewnątrz VAB przed przetransportowaniem na platformę startową. Wewnątrz VAB znajdują się cztery ogromne platformy montażowe, które umożliwiają równoczesne prace nad wieloma rakietami. Każda platforma jest wyposażona w dźwigi i inny sprzęt niezbędny do precyzyjnego montażu komponentów rakiety. Żeby Wam uzmysłowić jak ogromny jest ten budynek to wyobraźcie sobie, że część amerykańskiej flagi ta granatowa z gwiazdkami ma wymiary boiska do koszykówki czyli jakieś 29×15 metrów.

Dojeżdżamy do budynku dedykowanego dla zaprezentowania programu Apollo. Program Apollo był amerykańskim programem kosmicznym prowadzonym przez NASA w latach 1961-1972, którego celem było lądowanie człowieka na Księżycu i jego bezpieczny powrót na Ziemię. Zainicjowany przez prezydenta Johna F. Kennedy’ego, program Apollo stał się symbolem technologicznego wyścigu między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim w czasach zimnej wojny. Najbardziej znaną misją byłan Apollo 11, która 20 lipca 1969 roku doprowadziła do pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Astronauci Neil Armstrong i Buzz Aldrin postawili wtedy pierwsze kroki na powierzchni Księżyca, podczas gdy Michael Collins pozostał na orbicie księżycowej.

Na początku zwiedzania mamy inscenizację przedstawiającą centrum sterowania i start Apollo 8. Potem już przechodzimy do głównej sali, gdzie możemy podziwiać między innymi replikę rakiety Saturn V, która uczestniczyły w misjach lądowań na księżycu.

Program Apollo obejmował łącznie 11 załogowych misji, z których sześć zakończyło się lądowaniem na Księżycu. Misje te przyczyniły się do wielu odkryć naukowych, dostarczyły ogromną ilość danych i próbek księżycowych oraz przyspieszyły rozwój technologii kosmicznych. Program Apollo zakończył się misją Apollo 17 w grudniu 1972 roku, która była ostatnim załogowym lotem na Księży a my wsiadamy do autobusu i niestety wracamy do KVC. Piszę niestety, gdyż od naszej ostatniej to wizyty 6 lat temu trasa przejazdu autobusem znacznie się skróciła. Nie jedziemy już dalej w okolice platform startowych. Jak powiedział nam kierowca, trasę skrócono po pandemii. Jak ktoś chce zobaczyć te platformy to zapraszam do przeczytania naszego wpisu z 2018 roku (tutaj: https://zurkiontour.pl/2018/02/8891.html ).

Dojeżdżając do Kennedy Visitor Center mijamy rakietę Freedom 7 w której astronauta Alan Shepard w misji Mercury-Redstone 3 poleciał na wysokość ponad 180 km i stał się pierwszym Amerykaninem w kosmosie. Miało to miejsce 5 maja 1961 roku.

W KVC nasze kroki kierujemy od razu do hali przedstawiającej program wahadłowców. Program amerykańskich wahadłowców kosmicznych (Space Shuttle Program) był jednym z najbardziej ambitnych i długotrwałych przedsięwzięć NASA. Trwał od 1981 do 2011 roku i miał na celu stworzenie wielokrotnego użytku systemu transportu kosmicznego, który mógłby wynosić ludzi i ładunki na orbitę Ziemi i z powrotem. W ramach programu zbudowano pięć głównych wahadłowców: Columbia, Challenger, Discovery, Atlantis i Endeavour. Pierwszy lot odbył się 12 kwietnia 1981 roku, gdy Columbia wyruszyła w misję STS-1. Wahadłowce odegrały kluczową rolę w budowie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), transportując moduły stacji oraz załogi. Program nie był wolny od tragedii. W 1986 roku wahadłowiec Challenger eksplodował krótko po starcie, a w 2003 roku Columbia rozpadła się podczas powrotu na Ziemię.

Mimo tych wyzwań, program wahadłowców kosmicznych odniósł wiele sukcesów. Przeprowadzono łącznie 135 misji, które przyczyniły się do licznych osiągnięć naukowych i technologicznych. Ostatnia misja, STS-135, zakończyła się 21 lipca 2011 roku, kończąc erę amerykańskich wahadłowców i otwierając drogę dla nowych programów eksploracji kosmosu, takich jak Space Launch System (SLS) i współpraca z prywatnymi firmami, takimi jak SpaceX i Boeing.

Kierujemy się już w stronę wyjścia gdyż kilka innych atrakcji jest dziś ze względu na 4 lipca zamknięte. Przechodzimy jeszcze przez Rocket Garden (Ogród Rakiet). Jest to zbiór historycznych rakiet, które były używane w różnych programach kosmicznych NASA takich jak Mercury, Gemini i Apollo.

Kilka pamiątkowych zdjęć na koniec i droga powrotna do Miami.

Po drodze, zaraz przy KVC, mijany kompleks Blue Origin. Jest to amerykańska prywatna firma kosmiczna założona w 2000 roku przez Jeffa Bezosa, założyciela Amazon.com.

Blue Origin to amerykańska prywatna firma kosmiczna założona w 2000 roku przez Jeffa Bezosa, założyciela Amazon.com. Jednym z najważniejszych projektów firmy jest rakieta New Shepard, nazwana na cześć Alana Sheparda, pierwszego Amerykanina w kosmosie. New Shepard to suborbitalna rakieta zaprojektowana do turystyki kosmicznej, zdolna do wynoszenia pasażerów na wysokość ponad 100 km nad powierzchnię Ziemi, co pozwala im doświadczyć kilku minut nieważkości. Rakieta New Shepard była wielokrotnie testowana, a jej kapsuła pasażerska pomyślnie odbyła pierwsze loty z załogą na pokładzie w 2021 roku.Jednym z najważniejszych projektów firmy jest rakieta New Shepard, nazwana na cześć Alana Sheparda, pierwszego Amerykanina w kosmosie. New Shepard to suborbitalna rakieta zaprojektowana do turystyki kosmicznej, zdolna do wynoszenia pasażerów na wysokość ponad 100 km nad powierzchnię Ziemi, co pozwala im doświadczyć kilku minut nieważkości. Rakieta New Shepard była wielokrotnie testowana, a jej kapsuła pasażerska pomyślnie odbyła pierwsze loty z załogą na pokładzie w 2021 roku.

Dojeżdżamy już gdy zachodzi słońce. Krótkie podsumowanie dnia, planowanie co jutro i kończymy ten długi i jakże udany kolejny dzień w USA. Widzimy w oddali rozbłyski sztucznych ogni na niebie. To świętowanie 4 lipca.

4 komentarze

 • Dziku

  No ta technika rakietowa to głowa boli. Te silniki rakietowe to cudo inżynierii.
  Się nie chce wierzyć, że to tyle ton udźwignęło pod ten firmament…
  A z księżycem to była ściema. Jeden wielki najdroższy szwindel…
  Przelecieli się rakietą pod firmamentem, a potem pili w ciemnym garażu na Ziemi sangrię wiadrami do końca misji…
  a Kubrick wyprodukował ładną misję dla telewizji…

  Pozdro

 • eeechhh

  Kawał ważnej historii ludzkości. Pozdrawiam.

  • Piotr

   Będąc tutaj warto obejrzeć, lecz nie ma już wycieczek pod platformy startowe jak kiedyś. Warto być jak coś startuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.