🇻🇳 Wietnam 2022 – Dzień 8 – Da Nang – miasto mostów

Dziś to już odpoczywamy na pewno choć pogoda niewiele lepsza niż wczoraj tzn. również bardzo gorąco, również duszno i parno, również zachmurzenie. Jedynie co lepsze niż wczoraj to brak opadu.

Po śniadaniu idziemy poleżeć sobie i poczilować na basenie. Nie wiele jest osób i z biegiem czasu i ich ubywa bo pewnie mają check out. W końcu zostajemy sami 😃

Około 13tej schodzimy do pokoju i idziemy na krótką wycieczkę przez most na drugą stronę rzeki Han, do jednego z centr handlowych. Przypadkowo jakoś zepsuły mi się okulary do czytania i pisania i muszę sobie szybko i awaryjnie kupić jakieś inne, abym mógł kontynuować pisanie tego bloga. Sprawa jak widzicie jest poważna 😎😎😎

Idziemy przez most, który jest praktycznie przed naszym hotelem a jest on szczególny. Jest to jedyny most obrotowy w Wietnamie. Tak, nawet tego nie zauważyłem pierwszego dnia, choć most z okna pięknie widoczny – dopiero doczytałem wczoraj. Z lektury wynika, że w każdą sobotę o 23:00 ruch na moście zamykany jest na 60 minut i ta środkowa cześć (z pylonami i wantami) przekręca sie o 90 stopni otwierając miejsce żeglugowe po lewej i prawej stronie. Końce tej otwartej części z każdej strony podtrzymują te betonowe kolumny. Dziś jest sobota i spróbujemy doczekać do 23:00 aby zobaczyć całą tą akcję.

Tytuł wpisu sugeruje, że będzie coś więcej o mostach w Da Nang i będzie, ale trochę później. Na tę chwile docieramy do centrum handlowego o nazwie Vincom Plaza. Niecałym sie nie różni od naszych podobnych instytucji. Znajdujemy właściwe okulary dla mnie i korzystając, że mamy tu na ostatnim pietrze restauracje, postanawiamy zjeść lunch. Wybór padł na grillową o nazwie SUMO (chyba coś w japońskim stylu bo grill po środku stołu). Zamawiamy mięsko, jakieś przystawki, Zuzia naturalnie makarony i zabieramy się za smażenie. Surowe mięsko jest pokrojone na małe kawałki aby było łatwiej do grilowania oraz później do jedzenia pałeczkami. Mimo tego na wyposażeniu są nożyczki, którymi można jeszcze bardziej te kawałki mięska pociąć.

Wracamy tym samym mostem do hotelu i tu kilka słów o następnym ciekawym moście w Da Nang. Teraz wracając do hotelu mamy go po lewej stronie w odległości 800-900m. Jest to Smoczy Most czyli Dragon Bridge. Został zaprojektowany, aby nawiązywał do symbolu smoka, który tu jest bardzo czczony. Wybudowany w specjalnej technologii tak, aby konstrukcja nośna zapewniała wytrzymałość oraz uwidaczniają te symbolikę.

I ten oto smok zionie ogniem w soboty i niedziele o 21:00. Czyli najpierw pod smoka a potem na most obrotowy – to sie będzie działo dziś wieczorem 😃😃😃

W drodze do hotelu zauważamy, że ta katedra która była zamknięta jest otwarta i trwa Msza święta. Wchodzimy tak na drugie czytanie. Msza po wietnamsku. Całkowicie niezrozumiała ale uczestniczymy do końca.

O 20:20 zamawiam GRABa i jedziemy pod ten most smoczy. Tam już jest tyle ludzi, jakby miał być zaraz koncert U2 albo jakiej aktualnej gwiazdy POP. Tysiące. Pomyślałem – to show na wypasie będzie. Najgorzej, że ta masa ludzi i w związku z tym widoczna obecność lokalnych stróży prawa, zniechęca mnie do wystartowania dronem i filmowanie tego wydarzenia z powietrza. I w sumie to dobry pomysł był, bo późniejsze przypadki mogły spowodować, że straciłbym go.

Idę wiec na most od strony północnej, dziewczyny poszły wcześniej od południowej. Jak to wyglądało przedstawia poniższy film. Całość może trwała 5 minut.

Po tych krótkich fajerwerkach ogniowych nastąpiła zmiana w zachowaniu smoka i zaczął pluć wodą. To była niezła fontanna i w przypadku gdybym był w pobliżu dronem, to prawdopodobnie bym go stracił. Ale nie wystartowałem jak wiecie. Za to znalazłem sie w nieszczególnym miejscu bo wiatr od południa spychał ten strumień wody na północną cześć mostu dokładnie w to miejsce w którym stałem. W chwili byłem cały mokry.

I to wszystko, po imprezie na którą ludzie przyjeżdżali tu autobusami. Ledwo sie znajdujemy w tym całym zamieszaniu i wracamy piechotą przez ten most do hotelu. Po naszej lewej stronie kolejne, ładnie oświetlone mosty Da Nang.

Teraz czekamy na 23:00 i drugi most 😃 Update, jest 23:30 i nic sie z mostem nie wydarzyło 🤷🤷🤷

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.